Aktuality

Sledujte aktuality za světa Kovárny VIVA.

Filtruj:
  • Vše
  • Společnost
  • Personální
  • Podporujeme

Zlín Film Festival odhalil vizuál jubilejního 60. ročníku. Jako generální partner jsme nemohli chybět.

05. 02. 2020

2020: Návrat do budoucnosti, avizované téma jubilejního 60. Zlín Film Festivalu, inspirovalo i autory vizuálu, který v úterý 4. února organizátoři festivalu odhalili v Kongresovém centru ve Zlíně. Jeho základem je opět opice, i když ve zcela nové podobě. Spojením digitálně upravených kreseb hlavy opice a hlavy robota totiž vznikl nový grafický prvek - „Robo-opice“. Festival se uskuteční od 29. května do 6. června....více 

Šedesátý ročník nejstarší a největší filmové přehlídky svého druhu na světě se ponese v duchu tématu 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI. „Návrat“ představuje úctyhodnou historii festivalu a „budoucnost“ je příslibem naplňování vize jeho moderní podoby rozvíjené prostřednictvím vědy, techniky a vzdělávání,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura.

 

Autory letošního vizuálu jsou opět výtvarník Petr Nikl a designér Zdeněk Macháček. Jeho základem se stalo spojením kreseb opice a robota a vznikl tak nový celek - graficky pevná digi-ikona ROBO-OPICE. „Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením popsaných prvků, navodí atmosféru věčné touhy „dotknout se hvězd“ a může oslovit úplně všechny generace,“ uvádí Zdeněk Macháček ze zlínského Studia 6.15.

 

Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou FESTIVAL CLASSICS se dramaturgie 60. ročníku zaměří právě na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI. „Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná filmovým trikům,“ vysvětluje umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Série dokumentárních filmů prozradí mladému divákovi více o klíčových pojmech jako je vesmír, umělá inteligence, virtuální realita, počítačové hry či informační technologie. „Vedle samotných filmů doplní tuto minisekci i odborné přednášky pro školy i pro veřejnost a pokusí se zodpovědět otázku, v čem nám naše životy technologie a technika ulehčují, a naopak jaká nebezpečí nám od nich hrozí,“ upřesňuje Markéta Pášmová. Minisekce vědeckofantastických hraných filmů pak má poskytnout mladému divákovi zábavu, dobrodružství, ale i ponaučení a rozšíření obzorů. Nejčastější téma setkání s mimozemskou civilizací doplní příběhy o robotech, objevování nových světů či alternativní budoucnosti.

 

V roce 2020 by se dožil 100 let jeden z nejvýznamnějších průkopníků trikových filmů, americký filmař, výtvarník Ray Harryhausen, jenž stvořil jedinečné loutky z filmů Souboj Titánů, Jáson a Argonauti či Sedmá Sindibádova cesta. Současník Karla Zemana, od jehož narození letos uplyne 110 let, se stal inspirací pro režiséry Stevena Spielberga, Petera Jacksona, George Lucase, Tima Burtona a mnoho dalších. „Sekcí Kouzlo filmových triků bychom rádi vzdali hold nejen jemu, ale i dalším tvůrcům speciálních efektů, kteří za pomoci nejnovějších technologií přináší divákům neuvěřitelné filmové zážitky,“ vysvětluje Markéta Pášmová.

 

Tuto minisekci tvoří filmy, které se staly revolučními po stránce speciálních a vizuálních efektů. Speciální projekce filmů jako např. Metropolis, 2001: Vesmírná odysea, Jurský park, Matrix či Gravitace budou doplněny o odborný úvod Kamila Fily a Borise Masníka.

 

Právě trikový výtvarník a supervizor filmových efektů Boris Masník, který patří mezi nejlepší odborníky v Česku a často se také podílí na projektech zahraničních, společně s programovým oddělením festivalu vytváří sekci věnovanou filmovým efektům. „Pro letošní téma festivalu - a žánr sci-fi obecně - je filmový trik jedním ze základních výrazových prostředků. Seznámit návštěvníky festivalu s historií i zákulisím trikové práce je pro mne pozitivní výzvou,“ říká Boris Masník a dodává: „Během svých setkání s diváky festivalu bych kromě jiného rád poukázal na to, že filmové triky realizované v naší kinematografii nijak ve své kvalitě nezaostávaly za světovou produkcí i na fakt, že čeští trikoví specialisté a firmy v současnosti úspěšně spolupracují na velkých zahraničních „Blockbusterech“ a navazují tak úspěšně na tradici založenou Karlem Zemanem a dalšími našimi trikovými tvůrci.“

 

Neméně důležitým tématem festivalu, které se promítne zejména do doprovodného programu, je samotná oslava 60. ročníku. „Významný ročník, který zaokrouhluje úctyhodnou číselnou řadu na šedesátce se neobejde bez příjemných setkání, překvapení a akcí. Věřím, že si ho naši návštěvníci hlavně užijí,“ říká výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a uvádí příklady z připravovaného programu: „Jistě je potěšíme už samotným zahájením festivalu v podobě veřejného openingu na Gahurově prospektu, pro nejmenší zase chystáme velkou dětskou party.“ Nebude však chybět ani výstava velkoformátových davových fotografií z minulých ročníků festivalu, moderní virtuální galerie mapující jeho historii, speciální festivalový stroj času a další aktivity. Historii festivalu připomene i připravovaný dokument České televize režiséra a zlínského rodáka Tomáše Luňáka.

 

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude opět dražba uměleckých filmových klapek. 23. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 17. března v Praze. KLAPKA TOUR 2020 bude mít letos opět 5 zastávek – z Prahy se vydá do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí, která se uskuteční 31. května v Kongresovém centru.

 

Po páté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánován na sobotu 6. června na 16:00 hodin, nově od Kongresového centra Zlín. Předcházet mu bude ve 14:00 i oblíbený Festivalový rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy. Odstartuje opět na náměstí Míru.

 

Zlín Film Festival se od 12. do 16. června přesune do Mikulova, kde se již počtvrté budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.

 

Zde se můžete podívat na celý záznam tiskové konference.

ZAMĚSTNANCI SPOLU ZAČALI OPĚT HUBNOUT, ZA KAŽDÉ KILO DÁ KOVÁRNA VIVA STO KORUN NA CHARITU

17. 01. 2020

Úvodním převážením začal v Kovárně VIVA 7. ročník oblíbené motivační výzvy „Kilo za kilo“. Rovnice je jasná – za každý kilogram, který v následujících třech měsících zaměstnanci zhubnou, věnuje firma 100 korun dětem z Praktické školy a dětského domova na Lazech ve Zlíně. Přechozí ročníky projektu už dětem přinesly bezmála 65 tisíc korun....více 

37 statečných se v polovině ledna v Kovárně VIVA společně pustilo do boje s povánočními kilogramy. V rámci projektu „Kilo za kilo“ je kromě snahy o vylepšení zdraví a kondice motivuje také charitativní rozměr akce. Za každý kilogram, který po dobu trvání akce zhubnou, věnuje jejich zaměstnavatel, Kovárna VIVA, sto korun zlínskému dětskému domovu.

 

Součástí úvodní schůzky bylo nejen vážení, které stanovilo výchozí hmotnost všech účastníků, ale také přednáška výživové poradkyně Kateřiny Kotíkové. Hubnoucí se tak dozvěděli, jak se správně stravovat a zdravě hubnout. Kromě váhy o sobě získali i další údaje jako celkový objem tělesného a viscerálního tuku, body mass index (BMI), objem svalové hmoty a byl jim stanoven metabolický věk, který odráží stav těla.

 

Výzva běží do 30. dubna. „Poté budou vyhlášeni nejúspěšnější účastníci a samozřejmě také celkový finanční výtěžek,“ uvedl jeden z iniciátorů akce, Zbyněk Rozsypal. Zaměstnanci Kovárny VIVA se společně projektu „Kilo za kilo“ účastní už od roku 2014 a celkem na charitu přispěli téměř 65 tisíci korunami.

Výrobní ředitel Kovárny VIVA Miroslav Labaj oslavil životní jubileum

15. 01. 2020

V lednu roku 1960 se v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů, ve valašské obci Hošťálková, narodil Miroslav Labaj. Výrobní ředitel a místopředseda představenstva Kovárny VIVA celý svůj profesní život zasvětil práci ve strojírenství....více 

Po úspěšném absolvování Střední průmyslové školy v nedalekém Vsetíně zahájil v roce 1979 studia na Vysokém učení technickém v Brně v oboru Slévárenská technologie. A právě jeho diplomová práce jej přivedla do Zlína, konkrétně do slévárny tehdejšího ZPS Zlín, kde se poprvé setkal se svým budoucím zaměstnavatelem a zakladatelem Kovárny VIVA. „Shodou okolností jsem trošku asistoval u jeho vstupu do inženýrského stavu při práci na jeho diplomce, kterou obhájil na výbornou,“ vzpomíná Čestmír Vančura. Tehdy ještě Miroslav Labaj netušil, že toto setkání ovlivní i jeho budoucnost.

 

Po ukončení studia na VUT se vrátil do svého rodiště, kde v letech 1987 - 91 působil jako vrchní mistr kovárny ve firmě Rostex Hošťálková, následně pak do roku 1995 jako vedoucí TPV v Kovexu Hošťálková, a poté pracoval až do roku 2006 ve funkci výrobně technického ředitele v KG Forge Hošťálková.

 

V době, kdy osud této kovárny nebyl úplně jasnou záležitostí, hledali zrovna zakladatelé Kovárny VIVA Josef Vičánek a Čestmír Vančura nového kolegu pro posílení řízení výroby. Jejich cesty se tak znovu sešly. „Převzít pozici výrobního šéfa po Jožkovi nebylo pro Mirka úplně jednoduché, kovárna navíc nabírala na tempu, měnila způsob organizace plánování výroby a zaváděla IS. Spolu s jeho tehdejší  asistentkou Sylvou Patíkovou toho často měli plné brýle. Že je Mirek dodnes nepotřebuje, svědčí o jeho schopnostech a charakteru,“ dodává Vančura.

 

Miroslav Labaj se během svého působení v Kovárně VIVA podílel na utvoření vize a hodnot společnosti 4Z, na zavedení autonomní údržby, zavedení sledování CEZ a eliminaci plýtvání a také zavedení bezobslužného provozu obráběcích center v nástrojárně. V posledních letech významně přispěl k modernizaci kovacích linek s využitím robotizace a automatizace.

 

Kovárna pod jeho vedením výroby a podpořená i jeho účastí v managementu firmy zvládla na výtečnou všechny strasti i radosti spojené s několikanásobným zvýšením výroby i poklesem o více jak 50 procent v roce 2009, zaváděním nových technologií, robotizací linek, nekonečným příběhem permanentní obměny části personálu.

 

Z technického pracovního prostředí průmyslové kovárny se rád vrací k manželce, se kterou vychoval dvě dcery. Ve volném čase se stará o dům se zahradou a své králíky. Rád vaří a aktivně odpočívá při pěší a cykloturistice. Jeho největším potěšením jsou čtyři vnučky.
„Je zvláštní, že Mirek je snad jediným mým kolegou ze současného vedení, na kterého osobně jsem za 15 let spolupráce nikdy necítil potřebu mluvit nahlas. Zlézat s Mirkem pomyslné vrcholky a nacházet nové zkratky na nejvyšší z nich, je radost. Těším se spolu s mými kolegy na další,“ uzavírá Čestmír Vančura a připojuje se k ostatním kolegům z Kovárny VIVA  s přáním pevného zdraví, pracovní energie a radosti v kruhu rodinném.

Čestmír Vančura byl hostem v pořadu Stříbrný vítr na ČRo

04. 01. 2020

Hostem Jitky Novotné v pořadu Stříbrný vítr na ČRo Dvojka byl v sobotu 4. ledna spolumajitel Kovárny VIVA a prezident Mezinárodního festivalu filmů pro děti Čestmír Vančura....více 

Co má zapálený zlínský patriot na tomto městě, jeho duchu a obyvatelích rád?
Najde se v oborech jako stavařina, strojařina a metalurgie prostor pro krásu i vzrušující dobrodružství? A které ze snímků, zrozených ve zlínských filmových ateliérech, řadí Čestmír Vančura ke svým zamilovaným?

Poslechněte si Rozhovor s Čestmírem Vančurou v pořadu Stříbrný vítr

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace

SDĚLENÍ OBCHODNÍM PARTNERŮM

Vážení obchodní partneři v současné době výroba, příjem materiálu a expedice výrobků v Kovárna VIVA, a.s. není žádným způsobem omezena

I přes současnou komplikovanou situaci v Evropě souvislosti s šířením nového typu koronaviru vyrábí Kovárna VIVA v plánovaném objemu. Dle platných nařízení vlády ČR je povolen pohyb zboží i služeb, žádné z preventivních opatření se nedotýká pohybu materiálu a zboží do areálu Kovárny VIVA ani expedice výrobků. Snažíme se k situaci přistupovat odpovědně a s respektem. Ve firmě je zavedena řada opatření, abychom jednak zajistili provoz a současně minimalizovali riziko šíření viru. Situaci průběžně monitorujeme a o případných změnách Vás budeme informovat.
Vedení společnosti 30.03.2020

Zavřít