Aktuality

Sledujte aktuality za světa Kovárny VIVA.

Filtruj:
  • Vše
  • Společnost
  • Personální
  • Podporujeme

Rozdáváme radost s autem plným hraček

28. 3. 2018

Zorganizovali jsme dobročinnou sbírku hraček pro děti z dětského domova ve Zlíně....více 

V loňském roce jsme společně oslavili úspěšných 25 let na trhu, během kterých jsme mysleli i na ty, kteří se potkali s nepřízní osudu a pravidelně jim pomáhali.

 

Letos jsme své zaměstnance vyzvali k zapojení do dobročinné sbírky „Auto plné hraček“, jejímž cílem bylo posbírat co největší množství hraček pro děti z Dětského domova Zlín. Za týden, během kterého tato charitativní akce probíhala, se nám podařilo shromáždit mimořádně velké množství nejen plyšových zvířátek. A proto jsme se rozhodli sbírku rozdělit mezi dvě organizace. Z bohaté nadílky se tak radovaly děti z Dětského domova, Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy Zlín a zákazníci dobročinného obchodu Dobroděj, který zřizuje organizace Handicap Zlín.

 

Další z charitativních počinů Kovárny VIVA vyvolal pozitivní ohlas nejen u zaměstnanců, ale také u široké veřejnosti. Hračky, které by v domácnostech pracovníků a veřejnosti již nenašly své uplatnění, putovaly přímo do areálu kovárny, kde čekaly na svůj převoz. „Po výzvě, kterou jsme zveřejnili na sociálních sítích, se kancelář našich kolegyň z personálního oddělení začala plnit hračkami,“ říká s úsměvem na rtech Martin Lutonský, personální ředitel Kovárny VIVA. „Zájem zapojit se do sbírky byl chvályhodně vysoký a o dobrovolníky tak nebyla nouze.“

 

Podpora dobročinných organizací má v Kovárně VIVA dlouholetou tradici. „V současnosti mezi našimi zaměstnanci probíhá také oblíbená akce „Kilo za kilo“, díky které za každý zhubnutý kilogram věnujeme sto korun dětem z Praktické školy a dětského domova na Lazech ve Zlíně,“ dodává Martin Lutonský.

Zaměstnanci naší kovárny hubnou již po páté pro dobrou věc

15. 2. 2018

Pátý ročník výzvy „Kilo za kilo“ vyhlásila mezi svými pracovníky zlínská Kovárna VIVA....více 

Cílem akce je motivovat zaměstnance ke snižování váhy a současně přispět na charitativní účely. Za každý shozený kilogram pak firma jako v předchozích letech věnuje sto korun dětem z Praktické školy a dětského domova na Lazech ve Zlíně.

 

Od začátku února až do konce dubna se opět budou pracovníci Kovárny VIVA snažit zbavit přebytečných kilogramů. Kolem tří desítek zaměstnanců se každý rok přihlašuje do výzvy „Kilo za kilo“, která se v kovárně již od roku 2014 úspěšně pořádá. Odměnou pro ně je nejen lepší zdravotní stav a úbytek kilogramů, ale i finanční příspěvek, který díky nim putuje na dobročinné účely.

 

„Vedení společnosti již tradičně za každý shozený kilogram věnuje na charitativní účely sto korun. Odtud název akce Kilo za kilo,“ říká personální ředitel Martin Lutonský a dodává: „Celkově jsme již pro děti ze zlínské Praktické školy a dětského domova na Lazech zhubli kila za více než 40 tisíc korun. Letos k nim mohou přibýt další. Kolik to bude, záleží jen na odhodlání a vytrvalosti jednotlivých pracovníků.“

 

Týmové hubnutí v Kovárně VIVA má tradici od roku 2014, kdy byla výzva vyhlášena poprvé jako podpora kolegovi, kterému snížení váhy doporučil lékař ze zdravotních důvodů. 

Dodáváme špičkové výrobky na průmyslový trh už čtvrt století

14. 11. 2017

Zlínská společnost Kovárna VIVA, a.s. slaví v těchto dnech 25. výročí od svého vzniku....více 

Z malé firmy, čítající v roce 1992 čtyři desítky zaměstnanců a tržbami kolem 12 milionů korun, se za tu dobu stala úspěšná společnost, která je dnes největším producentem zápustkových výkovků v oceli v České republice. Ve Zlíně zaměstnává na 470 pracovníků, v Prostějově pracuje 130 lidí. Obrat firmy poslední tři roky přesahuje částku jedné miliardy korun.

 

Původní průmyslová kovárna, vznikla kolem roku 1932 jako součást firmy Baťa. Její novodobá historie se datuje k  27. říjnu 1992, kdy byla založena společnost Kovárna VIVA Zlín, spol. s r. o. Dne 16. listopadu potom zahájila společnost výrobu. Technologie zápustkového kování byla v tehdejším provozu v plenkách a technický stav strojů nevyhovující. Stejný objem výroby zhotovený před dvaceti pěti lety během celého roku, zde dnes vyrobí za zhruba dva dny. „Nebyla to tehdy ani firma v pravém slova smyslu, spíš výrobní dílna, která dodávala hlavně do ZPS Zlín,“ uvádí spolumajitel a předseda dozorčí rady Čestmír Vančura a dodává: „Jako většina podnikatelů v té době jsme se učili jak spravovat majetek a jak z firemní dílny udělat dobrou komerční kovárnu.“

 

Významným mezníkem v historii firmy byla ekonomická krize v roce 2009, kterou se kovárně podařilo zdárně překonat. Jejím spoluvlastníkem se v té době stává Moravia Steel.  Už v roce 2010 dokonce dosáhla tržeb větších než před krizí a transformovala se na akciovou společnost. V roce 2013 se Kovárna VIVA, a.s. stala stoprocentním vlastníkem prostějovské kovárny Alper s.r.o, kterou získala s cílem rozšířit své výrobní kapacity.

 

Dnes patří zlínská kovárna k významnějším hráčům na světových trzích v oblasti výroby a obrábění zápustkových výkovků z oceli. Specializuje se na dodávky pro automotive a semi- automotive a pro další průmyslová odvětví, např. hydrauliku. Z celkové produkce více než 60% míří k montáži nebo dalšímu zpracování do zahraničí - zejména do Německa, Skandinávie, na Slovensko a do Francie. „Naší velkou přidanou hodnotou je zpracování zakázky od vývoje až po obrábění. Z toho důvodu také investice v posledních letech směřují do rozvoje technologií, automatizace a obrábění,“ říká místopředseda představenstva Filip Vančura.

 

Ekonomické ukazatele dosažené v letošním roce naznačují i do budoucna další expanzi firmy. „V závěru října se nám historicky poprvé podařilo překonat hranici 20 tisíc tun výkovků vykovaných v jednom roce,“ uvádí předseda představenstva František Červenka. “Pro srovnání před pěti lety se firma výkonově pohybovala na úrovni 15 tisíc tun za rok.“ Stejně jako v předchozích několika letech očekává kovárna i za rok 2017 nárůst tržeb. „Ty by mohly dosáhnout rekordní výše 1,3 miliard,“ naznačuje František Červenka.

 

Jedním z firemních pilířů Kovárny VIVA jsou zaměstnanci. Proto také firma dlouhodobě klade na péči o zaměstnance velký důraz. Má propracovaný systém firemních benefitů a nabízí vysoce nadprůměrné platy, a to nejen na poměry Zlínského kraje, ale i v celorepublikovém srovnání. „Víme, že práce v trojsměnném provozu není snadná, a umíme ji patřičně ocenit,“ říká personální ředitel Martin Lutonský a upřesňuje: „Průměrná mzda ve firmě se pohybuje kolem 33 tisíc korun. Šikovní operátoři kovacích linek si po zapracování u nás vydělají měsíčně 30-50 tisíc korun, v průměru je to dnes téměř 35 tisíc korun.“

 

O FIRMĚ

Kovárna VIVA vyvíjí a vyrábí díly pro Bosch, Scania, ZF Group, Poclain Hydraulics či Kion a další významné firmy. Sídlí v místě původních strojíren ZPS Zlín v bývalém baťovském areálu a společně s několika dalšími firmami dlouhodobě usiluje o rozvoj a zachování průmyslové výroby na Zlínsku a udržování baťovských tradic.  Kovárna VIVA a.s. je člen skupiny Třinecké železárny - MS.

 

O ŘEMESLE

Historie výroby železa je stará téměř 2500 let a je stejně stará jako historie kovářství. Bez překování se tehdejší železo prakticky nedalo využít. Původními výrobky byly hlavně zbraně, nástroje pro denní použití a zemědělství.

 

Kováním získává materiál lepší mechanické vlastnosti. Především po průmyslové revoluci před cca 200 lety se jejich použití rozšířilo o výkovky pro dopravu a další průmysl. Hlavním zákazníkem oboru kovárenství, resp. tváření je dnes automobilový průmysl a letectví, tvoří cca 70 % celé spotřeby tohoto oboru. Typickými produkty strojního kovárenství jsou obvykle vysoce namáhané součásti a bezpečnostní díly.

 

Svoji sochu kováře, jako symbol ušlechtilého řemesla, umístil architekt Gahura (byl také sochařem), na severní stranu radnice ve Zlíně, kterou také sám projektoval. 

Třicet úspěšných hubnoucích a váhový úbytek 71,2 kg. To je výsledek čtvrtého ročníku výzvy „Kilo za kilo“, kterou pro své zaměstnance vyhlásila Kovárna VIVA ve Zlíně. K hubnutí je pak motivuje nejen zlepšení zdravotního stavu, ale i charitativní přesah akce. Za každý zhubnutý kilogram věnuje Kovárna VIVA sto korun dětem z Praktické školy a dětského dom ova na Lazech ve Zlíně. Ty tak letos dostanou 7120 korun.

 

Motivaci pustit se do hubnutí měli  pracovníci dvojí. Jednak se chtěli zbavit vánočních kilogramů a vylepšit si svou kondici a zdraví, významnou roli sehrály také finanční důvody. Peníze však nechtěli získat pro sebe, ale pro děti z domova na Lazech, pro které byl určený výtěžek akce. A sice v poměru kilo za kilo, neboli stokoruna za každý zhubnutý kilogram.

 

Celé tři měsíce vydrželo hubnout třicet účastníků, kteří zhubli celkem o 71,2 kilogramu. „Nejúspěšnějším zaměstnancem se stal ten, který ve výzvě vystupoval pod přezdívkou Metráček a dokázal zhubnout o celých deset kilogramů,“ uvedl obchodní ředitel Kovárny VIVA a.s. Zbyněk Rozsypal.

 

Dalšího zajímavého výsledku dosáhla jedna z pracovnic firmy, čerstvá maminka. „Ta ale hubla mimo soutěž, v jejím váhovém úbytku je totiž zahrnuta i malá Isabelka s porodní váhou 3,96 kg,“ dodal s úsměvem Zbyněk Rozsypal.

 

Týmové hubnutí v Kovárně VIVA má tradici od roku 2004, kdy byla výzva vyhlášena poprvé jako podpora kolegovi, kterému snížení váhy doporučil lékař ze zdravotních důvodů. Od té doby již „kováři“ poslali na charitu více jak 40 tisíc korun.

Zvyšujeme objem výroby a lákáme zaměstnance na nadprůměrné mzdy

1. 10. 2017

S nedostatkem pracovníků u některých profesí se v těchto dnech potýká zlínská společnost Kovárna VIVA, a.s....více 

Firmě, která se specializuje na tváření a obrábění výkovků, nejvíce chybí obsluha CNC strojů a údržbáři, ale stále také kováři. Uchazečům proto nabízí kromě zajímavých benefitů i nadprůměrné mzdy, které patří k nejvyšším v regionu.

 

Přestože zlínská společnost dlouhodobě aktivně řeší nábor nových zaměstnanců, s dalším rozvojem výroby a novými zakázkami se jejich potřeba stále zvyšuje. „Díky náborové kampani se nám podařilo v poslední době přijmout 16 nových kovářů, ale stále zbývají volná místa nejen mezi nimi, ale také na pozicích obsluha CNC strojů, mechanici nebo třeba údržbáři,“ uvádí personální ředitel Martin Lutonský.

 

V současné době zaměstnává Kovárna VIVA 460 pracovníků a do budoucna počítá s vytvořením dalších 20 -30 pracovních míst. „I přes zvyšování podílu robotizovaných prací, které ulehčí od nejtěžších činností, lidi ve výrobě neustále potřebujeme a jsou pro nás velmi cenní,“ dodává Lutonský. 

 

Proto také Kovárna VIVA dlouhodobě klade na péči o zaměstnance velký důraz. Ve snaze získat a udržet si kvalitní zaměstnance přichází se širokou nabídkou zaměstnaneckých výhod. Společnost má k dispozici propracovaný motivační systém plný zajímavých zaměstnaneckých benefitů. Mezi pracovníky patří mezi neoblíbenější dotované obědy, týden dovolené nad zákonný rámec nebo mimořádné výkonové prémie a odměny za splnění plánu.

 

Právě zajímavé finanční ohodnocení pracovníků staví Kovárnu VIVA k atraktivním zaměstnavatelům v regionu. „Práce v trojsměnném provozu není snadná, ale umíme ji patřičně ocenit. Průměrná mzda ve firmě se pohybuje kolem 31 tisíc korun a například šikovní operátoři kovacích linek po zapracování si u nás vydělají 30 - 50 tisíc korun, v průměru je to cca 35 tis. Kč,“ upřesňuje Martin Lutonský.

 

Vytváření nových pracovních míst v Kovárně Viva souvisí s aktuálním rozvojem průmyslového trhu. „Největší poptávku zaznamenáváme od našich největších zákazníků ze segmentu výrobců nákladních automobilů, který právě zažívá velký rozmach,“ uvádí obchodní ředitel Zbyněk Rozsypal. Dále se firma snaží vyhovět požadavkům odběratelů a dodávat produkty s vyšší přidanou hodnotou, z toho důvodu rozšiřuje zejména kapacity obrábění.

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace